Fırat Akcan Röportajı

img
Kariyer Jet Benim Hikâyem 441

Kariyer Yolculuğumda Benim Hikâyem ♫

❖ Merhaba Fırat bey. Bize kendinizden, müzik yaşantınızdan, eğitim hayatınızdan, hatta çocukken ne olmak istediğinizden biraz bahseder misiniz?

Merhaba. Ben İzmir'de doğup, büyüdüm. Sanırım çocukken müzisyenliği bir meslekten çok, acayip keyif aldığım bir uğraş gibi görüyordum. Bir yandan, elime geçen her enstrumanı kendi kendime çalmaya çalışıp her fırsatta şarkı söylerken, diğer yandan mühendislikten, doktorluğa bir sürü öğrenilmiş iş hayaline enerji harcıyordum. Sonunda kendimi Eskişehir'de buldum. Anadolu Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü'ne girdim, ve oradan mezun oldum. Asıl müzik kariyerim ise okulun ilk yıllarında başladı.

❖ Peki kariyerinize dair hedefleriniz, geleceğe dair planlarınız nasıl şekilleniyor? Herşeye baştan başlamanız gerekseydi nelere dikkat ederdiniz?

Müzik doğası gereği sürekli değişen, yenilenen bir düzlemde olduğu için, geleceğe dair planlı hareket etmek zorlaşıyor. Genel olarak bulunduğumuz günün şartlarında, ya da yakın zamana özgü öngörülerde bulunup, buna göre hareket planı çıkarabiliyorum. Baştan başlamak fikri biraz karmaşık aslında. Sanatı iş olarak benimsediyse insan, kariyer hedefinde asla olduğu noktayı beğenmiyor. Sürekli kendini geliştirmek zorunda. Dolayısıyla bu gelişim koşturmacasında herşeye baştan başlamak demek, aslında yaşadığımız hergünü temsil ediyor.

❖ Son olarak iş bulma konusunda ümitsizliğe kapılan adaylara veya müzik yolculuğuna yeni çıkmış kişilere yönelik önerileriniz nelerdir? Sosyal medya mecralarından örneğin Youtube, Facebook ve Instagram hesaplarının aktif kullanımının sağladığı avantajlara da değinebilir misiniz?

İçinde yaşadığımız ekonomik şartlarda imkansız gibi göründüğünü biliyorum, ama herkese gerçekten yapmaktan zevk aldığı işi yapmasını öneriyorum. Bu heryerde duyduğunuz önerinin klişeleşmesinin birçok sebebi var, inanın bana! Severek yaptığınız işler size her zaman bir kapı açar, ve gereken emeği verdiğinizde iyi de kazandırır. Meslekleriniz bu hayatı layıkıyla yaşayabilmeniz için birer araç sadece, kariyer çabalarınızın mutluluğunuza mal olmasına izin vermeyin.

❖ KariyerJet ailesi olarak zaman ayırıp röportajımıza katılımınız dolayısıyla size teşekkür ediyor, müzik kariyeriniz boyunca başarılarınızın devamını diliyoruz.

Ben de KariyerJet ailesine teşekkür ediyorum.